Dzień kobiet w Bagietce

Prapoczątki dnia kobiet można szukać w starożytności, gdy kobiety 2 marca udawały się do gaju przy świątyni Junony, składały bogini kwiaty, dziękowały jej za kobiecość i prosiły o szczęście dla domowego ogniska. Matrynalia były świętem kobiet, które posiadały dzieci, nazywano je matronami. Mężczyźni obdarowywali swe żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Piękna tradycja, ale wydaje się, że to nie ona zadecydowała o obchodzeniu święta na całym świecie, bowiem przyczynił się do tego ruch feministyczny. Dawniej kobiety nie miały tych samych praw, co mężczyźni. W Europie i Stanach Zjednoczonych działało wiele kobiet, by tę sytuację zmienić. Kobiety chciały mieć prawo do głosowania, nauki, pragnęły móc samodzielnie decydować o sobie, zarabiać tyle, co mężczyźni.

Znaną datą w historii walki o prawa kobiet jest strajk robotnic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku 8 marca 1908 r. Właściciel fabryki zamknął je w pomieszczeniu, w którym później wybuchł pożar. Spłonęło 129 kobiet i to na ich cześć w 1910 r. ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet. Warto mieć w pamięci tę datę i nie kojarzyć już 8 marca z kobietą na traktorze. Po wybuchu I wojny światowej tradycja obchodzenia święta zanikła, by znów powrócić za sprawą feministki, która przekonała Lenina do uchwalenia święta kobiet. Od 1965 r dzień 8 marca nabrał wydźwięku komunistycznego, bo był obchodzony ” w celu upamiętnienia zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu.”

250px-Manifa_2009_-_Warszawa

Manifa 2009, Warszawa

I tak powstało święto nielubiane przez wiele starszych obecnie kobiet i już zawsze kojarzone przez nie z goździkiem i parą rajstop, prezentami otrzymywanymi w pracy. Młodsze zaś organizują się w ostatnich latach w wielu większych miastach na pochodzie zwanym Manifa, by przypomnieć o postulacie równości oraz walczyć o swe prawa. Najpopularniejsze hasła, pod którymi odbywają się Manify to: „Demokracja bez kobiet to pół demokracji”, „Nasze ciała, nasze życie, nasze prawa”,   „Żłobki, a nie stadiony.”

Można zastanawiać się nad sensem obchodzenia tego święta, dołączyć się myślami do działań feministek lub czynnie, do pochodów Manify, a można też spędzić dzień kobiecości ze swoim mężem, partnerem, czy też w grupie kobiet, by wzorem starożytnych cieszyć się swą kobiecością. Podarunek od płci męskiej oczywiście mile widziany.

unspecified

Oprócz kwiatów pojawiających się już masowo w kwiaciarniach, nie zapomnijmy też o tak lubianych słodkościach w postaci drobnego deseru, zapraszamy do odwiedzenia naszych kawiarń, czy też zamówienia tortu z dekoracją okolicznościową lub bez – ważne, żeby był pyszny. Ja zdecydowanie będę polecać lekko kwaskowy tort ananasowy i „Porzeczkowa nuta” – bardzo pasują do rozpoczynającej się wiosny. Piękne kawiarnie w Domach chleba w: Złotowie, Człuchowie, Chojnicach, Czarnem, Szczecinku, Malborku, Tczewie, Kościerzynie czekają na gości. Dostępne będą kawy, herbaty, czekolady i słodkości.

zlot2

babeczka-bezowo-marcepanowa-3

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *