Pamiętajmy o babciach i dziadkach

Dzień babci i dziadka powinien być w naszej pamięci jednym z najmilszych dni do obchodzenia. Tak łatwo babcie i dziadkowie dają miłość i opiekę swoim wnukom, a gdy te dorosną, mogą stać się ich powiernikami i doradcami, jak to bywa chociażby w Japonii. W tym kraju nie ma oficjalnego święta dziadków, za to 15 września Japończycy świętują Dzień Szacunku dla Wieku. Dzień ten jest wyrazem kultury kraju, w którym  przez cały rok darzy się wielkim szacunkiem osoby starsze, a te z kolei zawsze służą swą radą młodszym. A z uwagi na ich wiek i doświadczenie życiowe,  rady te są z wdzięcznością przyjmowane.

W bułgarskich wsiach ciekawie jest obchodzony ten dzień, bo połączono go ze świętem mamy i jej dziecka urodzonego w ostatnim roku. Mama odwiedza swą rodzinę z najmłodszą pociechą, życzy im pomyślności i obdarowuje prezentami. Święto to nazywane jest Babin den. Z kolei we Włoszech Dzień Babci i Dziadka obchodzone jest w tym samym dniu, co kościelne święto aniołów stróżów. Rzeczywiście niejednokrotnie babcia, czy dziadek pełnią rolę anioła.

SAM_7488

W naszym kraju święto dziadków jest stosunkowo młode, bo datuje się go dopiero na 1964 r. Od 50 lat małe dzieci wręczają swym ukochanym babciom i dziadkom laurki, a starsze przychodzą z odwiedzinami. A wszystko to stało się za sprawą tygodnika „Kobieta i życie” oraz dziennikarza „Ekspresu poznańskiego”. Pan Ryszard Danecki miał okazję przeprowadzić wywiad ze starszą już aktorką – Mieczysławą Ćwiklińską. Aktorka obchodziła akurat swe 85-te urodziny, dziennikarz wręczył jej kwiaty i tort z napisem  wmawiając, że to z okazji dnia babci, który właśnie w jej urodziny jest obchodzony w Poznaniu. Było to nawiązaniem do roli babci, którą grała pani Ćwiklińska w sztuce teatralnej. Potem pomysł podchwyciła inna gazeta i tak się zaczęła powolna tradycja tego pięknego święta. Tak więc 21 stycznia to równocześnie dzień urodzin pani Ćwiklińskiej. Z kolei Dzień Dziadka zaczęto obchodzić w latach 70-tych i początkowo miała to być data urodzin równie sędziwego artysty – Mieczysława Fogga, 30 maja, ale pomysł się nie przyjął i ostatecznie dzień dziadka jest zaraz po dniu babci – 22 stycznia.

Zastanówmy się, jak uhonorować nasze babcie i dziadków, by wiedzieli, jak ważnymi są osobami w naszym życiu. Oczywiście starsi wnukowie pamiętają o tym sami, a młodszym pomagają rodzice. Może wieczór spędzony razem z dziadkami podkreśli to, jak bardzo ich kochamy? Bagietka proponuje oczywiście wieczór na słodko z okolicznościowym tortem i wesołą dekoracją. Można oczywiście również skorzystać z naszej oferty słodkości i zamówić ulubione produkty deserowe lub ciasta.

dzien babci i dziadka

Na koniec chcielibyśmy pokazać, jak w historii babcie były ważne. I to na tyle, że obrazki z życia zostały uwiecznione w malarstwie. Możemy je teraz podziwiać w galeriach i mieć świadectwo na to, jak bardzo zawsze były kochane. Nie zapomnijmy i my o tej miłości.

 Bibliografia:
zdjęcia obrazów zaczerpnęłam stąd

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *