tort komunijny

Pierwsza komunia św.

 Bardziej Bóg pragnie od ciebie choćby najmniejszego stopnia czystości duszy, niż największych dzieł, jakich możesz dokonać.

Św. Jan od Krzyża

Źródło: Wikipedia

Źródło: Wikipedia

Komunia Św. to kolejny sakrament, który ma prowadzić dziecko do „czystości duszy”, do rozwijania pięknych, dobrych cech charakteru, by jak mówił św. Augustyn „szli do Boga nie drogą lecz miłością.”

I taka piękna, niezwykle podniosła uroczystość jest przed wieloma rodzinami. Dzieci przygotowują się do niej przez 2 lata katechizacji, chodzą na próby do kościoła, bo całość to nie tylko przyjęcie komunii. To też odpowiednia oprawa liturgiczna, w której dziewczynki i chłopcy czytają Pismo  św., recytują wiersze, idą z darami i kwiatami dla kościoła, dziękują swym nauczycielom i rodzicom. Wszyscy są odświętnie ubrani, niektórzy z rodziny przyjeżdżają z daleka, by w ten sposób podkreślić znaczenie, jakie ma przyjęcie białej Hostii do serca dziecka.

Czy zawsze tak było?

janusz kaminskiW kościele wschodnim komunia św. jest przyjmowana pod postacią wina i udzielana dzieciom zaraz po obrzędzie chrztu św., podobnie odbywał się ten sakrament w starożytności. W kościele łacińskim natomiast zaczęto dopuszczać do komunii dzieci, które już miały świadomość tego, czym jest Eucharystia. O dojrzałości decydowali rodzice i ksiądz. Zawsze komunia była przyjmowana indywidualnie, dopiero od XVII w księża Misjonarze w swoich placówkach zaczęli udzielać Sakramentu zbiorowo, czyniąc tym samym wielowiekową tradycję jednego z najważniejszych obrzędów kościelnych. Zwyczaj zbiorowej komunii został upowszechniony w Europie na początku XIX wieku, kiedy to w maju 1842 roku, w Poznaniu 40 dzieci przyjęło komunię św. z rąk ówczesnego prymasa Polski, w drugim dniu Zesłania Ducha Świętego, w kościele św. Małgorzaty. Na zdjęciu (pochodzi z prywatnych zbiorów J. Kamińskiego, z grupy na FB „Kochamy stare fotografie”)  widzimy dawny strój dziewczynki przystępującej do komunii św.

Od tego czasu dla wielu dzieci wychowywanych w wierze katolickiej jest to jeden z najważniejszych dni w życiu, dzień, kiedy pod postacią opłatka, przyjmują symbolicznie ciało Chrystusa. I ta niezwykle wzruszająca chwila staje się udziałem całej rodziny, która otacza życzliwością i miłością dziecko przystępujące do komunii. Wyjątkowość dnia podkreśla uroczysty obiad, na który udają się wszyscy po mszy, by przy pięknie nakrytym stole cieszyć się doniosłym świętem, ale też i spotkaniem nieraz rzadko widzianych sióstr, kuzynów, cioć. I niezależnie od tego, gdzie odbędzie się przyjęcie, to zawsze po skończonym posiłku oprócz wędlin i sałatek wkraczają na stół słodkości – torty, rolady, serniki.

Możesz też zamówić piękny, okolicznościowy chlebek

Możesz też zamówić piękny, okolicznościowy chlebek

tartaletka z owocami

Kolorowe tartaletki to piękna dekoracja stołu

Torty komunijne to niezwykle obrazowe podkreślenie tego, co przeżywa dziecko i właśnie dlatego ich dekoracje ściśle nawiązują do tematu sakramentu, a użyte pastelowe kolory do spokoju i ładu, który wraz z sakramentem powinien wkroczyć w życie nie tylko dzieci, ale i całej Rodziny, bo jak powiedział papież Jan Paweł II:

Niezapomnianym spotkaniem z Panem Jezusem jest bez wątpienia Pierwsza Komunia Święta, dzień który wspomina się jako jeden z najpiękniejszych w życiu.

Jaką ofertę przygotowaliśmy, by uświetnić ten niepowtarzalny dzień?

Przede wszystkim torty, ale też dostępna jest cała gama ulubionych ciast twoich i dzieci – rolady, serniki, różne ciasta, kostki deserowe. Każdy ten produkt został podlinkowany, by można było wygodnie przeglądać ofertę. Ale szerzej zostaną omówione torty komunijne – bo to one zwłaszcza podkreślają klimat wyjątkowości chwili. Dla wielbicieli piękna na stole przygotowaliśmy też ciastka okolicznościowe, zapraszamy do przejrzenia ich oferty.

Możesz zamówić tort oparty na bitej śmietanie, bitej śmietanie z owocami (brzoskwiniami lub wiśniami), bitej śmietanie czekoladowej, czekoladowej z wiśniami, truskawkowej, cytrynowej, o smaku toffi. Możesz też zamówić tort firmowy: „Porzeczkową nutę”, ananasowy lub „Roche”. Dekoracje obrazują ceremonię, wykonane są z masy cukrowej lub kremu, w kolorze biało-złotym lub – jeśli zamawiający to określi – w kolorze różowym lub niebieskim. Można wybrać tylko dekorację spośród przedstawionych poniżej na zdjęciach,  Torty komunijne wykonujemy jedynie od rozmiaru dużego, a niektóre modele jedynie od rozmiaru XL. Wzory dekoracji są stałe i przypisane do danego tortu. Najczęściej wybierana jest dekoracja w kształcie książki i tutaj proponujemy dwie wersje – większą na 30-40 porcji i mniejszą na 20-28 porcji.

Nie wszystkie elementy dekoracji są jadalne.

Szczegółowe informacje uzyskasz w naszych sklepach, których sieć znajdziesz tutaj.

Torty komunijne w chłodni

Torty komunijne w chłodni

 Ofertę tortów komunijnych przeglądaj tutaj.

Życzymy serdecznie, by dla waszych dzieci ten dzień był szczególnie wyjątkowy i radosny, by już zawsze kroczyły drogą miłości przez życie. A wam, organizatorom spotkania komunijnego, słonecznej pogody i przyjemnego biesiadowania.