Przyprawy korzenne

Przyprawianie jedzenie istniało od czasu życia ludzkiego. Badania przeprowadzone na szczątkach kości wykazały, że już 50 000 lat temu ludzie urozmaicali sobie posiłki rumiankiem, arcydzięglem, kminkiem. Nie wiemy tylko, czy to było wspomaganie trawienia, czy inspiracja smakiem.

W starożytności preferowano czosnek i cebulę, te mocno pachnące przyprawy serwowano głównie robotnikom, ale wielką popularność miał też  kminek, bylica, mięta, szafran, tatarak. Podboje Rzymian doprowadziły do poznania nowych przypraw – pieprzu i cynamonu, anyżu i goździków. Aromaty egzotyczne stały się symbolem bogactwa, płacono nimi i ofiarowywano je jako dary królewskie.

W XV wieku rozpoczęły się poszukiwania nowych dróg dotarcia do krajów, które uprawiały cenne smaki. Krzysztof Kolumb przywiózł paprykę z Ameryki, ale ta nie znalazła wówczas uznania. To Vasco da Gama stał się królem dostawców, odkrył drogę do Indii wzdłuż Afryki i przywiózł do Europy goździki, gałkę muszkatołową, owoce palmy kokosowej, pieprz. W czasie jednej z wypraw potrafił wrócić z rekordowym ładunkiem 2 tysięcy ton przypraw korzennych. W wieku XVIII i XIX zaczęto uprawiać niektóre rośliny przyprawowe w krajach europejskich i koloniach afrykańskich. Powoli monopol na przyprawy indyjskie przestał istnieć.

Obecnie w każdej, nie tylko królewskiej kuchni mamy zapas pieprzu, goździków, cynamonu i używamy ich nie tylko do gotowania, również w lecznictwie odgrywają wielką rolę.

Kwiat goździkowca

Kwiat goździkowca

Goździki – to ususzony kwiat goździkowca. W jego składzie jest sporo olejku, a w nim eugenol – związek dbający  o nasze trawienie i odkażenie jamy ustnej, co wydaje się doskonałym rozwiązaniem na ból gardła. Spróbuj pożuć jednego goździka – to sposób na świeży oddech i alternatywa wspomagająca rzucenie palenia. Może zamiast gumy do żucia?

 

Jagody pieprzu

Jagody pieprzu

Pieprz – to jagody pnącza rosnącego w Azji. Zawiera piperynę, związek, który wspomaga trawienie, pomaga w leczeniu zaparć, wzdęć, przyspiesza przemianę materii. Piperyna zwiększa też moc działania kurkumy.

 

 

 

Kwiat kurkumy

Kwiat kurkumy

Kurkuma – to pomarańczowe kłącze ostryżu długiego, spożywanie jego jest jednym z głównych powodów długowieczności i odporności na choroby (głównie nowotworowe) Hindusów. Kurkuma zawiera m. in. kurkuminę, związek o działaniu przeciwnowotworowym, przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym. Jej działanie jest mocniejsze w obecności piperyny z pieprzu.

 

 

Cynamon

Cynamon

Cynamon – to wysuszona kora cynamonowca cejlońskiego. Naukowców z Pakistanu twierdzą, że spożywanie cynamonu redukuje poziom glukozy we krwi, ułatwia trawienie.

 

 

 

Te i wiele innych przypraw jest używanych w kuchni i cukiernictwie. Można sobie samemu zrobić przyprawę korzenną do uzyskania właściwego aromatu, a można też wykorzystać doskonałości cukiernicze i spróbować, jak smakują poszukiwane setki lat temu przyprawy w produkcie deserowym – kostce korzennej.  Już 4 listopada masz możliwość wypróbowania jej w cenie niezmiernie atrakcyjnej.

Twoje kubki smakowe mogą poczuć równocześnie – królewskie smaki egzotycznych przypraw, łagodność bitej śmietany, zadziorność powideł i aksamit czekolady. Tyle smaków na jeden kęs. Czy to przypadkiem nie jest ten właściwy świętom zestaw? Sprawdź, a nuż stanie się to twoim połączeniem i na moment poczujesz się królem życia.

Zapraszamy do naszych sklepów, ich sieć znajdziesz tutaj.

kostka-korzenna

 

 

 

Bibliografia:

1 , 2 , 3 , 4

Zdjęcia roślin pochodzą z Wikipedii

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *